Οι μαθητές μας καλλιεργούν λαχανόκηπο!

1650383707190Απάντηση στην ελλιπή εκπαίδευση των παιδιών σε ζητήματα υγιεινής διατροφής επιχειρεί να δώσει το υλοποιούμενο πρόγραμμα  ERASMUS  με την δράση δημιουργίας σχολικού λαχανόκηπου. Μέσα από το πρόγραμμα ενθαρρύνονται τα παιδιά της σχολικής ηλικίας να ανακαλύψουν τη ζωτικής σημασίας σχέση μεταξύ της καλλιέργειας των τροφών που καταναλώνουμε και της προσωπικής υγείας, όχι μόνον σωματικής αλλά και ψυχικής. Η έλλειψη ενημέρωσης γύρω από τα ζητήματα της διατροφής συμβάλλουν δραστικά στο πρόβλημα της παχυσαρκίας και αναζητούμε τη λύση, εκτός από την εισαγωγή ειδικών μαθημάτων στην τάξη, στην εκπαίδευση των παιδιών στην καλλιέργεια της τροφής, με τη δημιουργία ειδικών λαχανόκηπων. Τα στοιχεία που αποδεικνύουν την άγνοια των παιδιών γύρω από τα ζητήματα της διατροφής τους είναι πραγματικά αποκαλυπτικά. Πρόσφατη έρευνα του British Heart Foundation αποκάλυψε ότι το 37% των παιδιών ηλικίας μεταξύ 8 και 14 ετών δεν γνωρίζει ότι το τυρί παράγεται απο το γάλα, ενώ το 36% δήλωσε ότι δεν γνώριζε πως οι τηγανητές πατάτες (chips στη Βρετανία), είναι… πατάτες.

Με την καμπάνια για την υγιεινή διατροφή στο σχολείο μας να κερδίζει διαρκώς έδαφος, ιδιαίτερα  μέσα στο πλαίσιο  των  ERASMUS,  υιοθετούme πρωτοβουλίες για τη δημιουργία λαχανόκηπων. Σύμφωνα με έκθεση της οργάνωσης RHS (Royal Horticultural Society), η ενασχόληση με την κηπουρική, εκτός του ότι συμβάλλει στην καλύτερη ψυχική και σωματική υγεία των παιδιών, τους παρέχει γνώσεις που στον διαρκώς μεταβαλλόμενο κόσμο στον οποίο ζούμε είναι πολύτιμες. «Η ανάπτυξη λαχανόκηπων στις σχολικές κοινότητες ενθαρρύνει τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες στα παιδιά, αλλά και στους γονείς και τους δασκάλους τους» αναφέρει, μεταξύ άλλων,   το σχετικό πρόγραμμα. Βάσει  αυτού του τύπου των προγραμμάτων που αρχίζουν να κερδίζουν ολοένα και περισσότερο έδαφος στην εκπαιδευτική κοινότητα , οι μαθητές σχεδιάζουν τον λαχανόκηπό τους, αναλαμβάνουν τη φροντίδα του, συλλέγουν τους καρπούς, και στη συνέχεια διδάσκονται διαφορετικούς τρόπους μαγειρέματος των καρπών που έχουν συλλέξει.