Μετά το Δημοτικό…το Γυμνάσιο!

Οι μαθητές της ΣΤ πραγματοποίησαν μια βιωματική δράση μαζί με ειδική ψυχολόγο, στα πλαίσια του σχεδίου δράσης «Ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο».
Οι μαθητές συζήτησαν μεταξύ τους για τα αρνητικά συναισθήματα που είχαν κατά τον ερχομό τους στο Δημοτικό καθώς και τι είναι εκείνο που θα «πάρουν» μαζί τους και τι θα «αφήσουν» όταν θα αποφοιτήσουν από το Δημοτικό.
Η δράση περιελάμβανε βιωματικά εργαστήρια για την αυτογνωσία, την αυτοεκτίμηση και την κοινωνικοποίηση, καθώς και την προσαρμοστικότητα.
H εµπειρία µας δείχνει πως οι περισσότεροι µαθητές προσαρµόζονται αποτελεσµατικά στο Γυµνάσιο µέσα στους πρώτους 2-3 µήνες. Ωστόσο είναι σηµαντικό να ενθαρρύνουµε τα παιδιά να µιλήσουν για οτιδήποτε τα απασχολεί και να νιώθουν ότι είµαστε δίπλα τους να τα στηρίξουµε.